TopYacht: Albert Park Clubs (incl APYC and ASC) - 24/08/2019 3:49:51 PM

2019 Winter Handicap

Printed on : 24/08/2019 3:49:51 PM

SERIES SCORES for Mixed Class HC up to Race 4 on 17/08/2019 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Mixed Class HC] for Impulse up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Ties Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 621 En Bateau P Whitaker     9.0   1.0 1.0 3.0F 4.0C
2 415 La Barca S Andrew     13.0   2.0W 2.0 5.0C 4.0C
3 605 Spider Pig P Richards     16.0   1.0W 6.0C 5.0C 4.0C
4 626 Whykickamoocow D Marrinon     17.0 1.0S 9.0C 6.0C 1.0 1.0
5 676 L'Attitude R Lucas     17.0   2.0 6.0C 5.0C 4.0C
6 523 Flying Oyster G Currie     18.7   3.0 6.0C 5.0C 4.7W
7 562 Hot Chilli R Allen     19.0   4.0 6.0C 5.0C 4.0C
8 698 Red Shift J Dixon     26.7   9.0C 6.0C 5.0C 6.7W

Series Results [Mixed Class HC] for MothScow up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Ties Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 3130 Frolic P Johnson     3.0   1.0W EXC 2.0C EXC
1 3021 Panic G Cox     3.0   1.0 EXC 2.0C EXC
3 3396 Misty J Pulham     4.0   2.0 EXC 2.0C EXC
4 3288 Ogo D Marrinon     5.0   3.0 EXC 2.0C EXC
5 3425 Ripostem J Dixon     8.0   6.0C EXC 2.0F EXC

Series Results [Mixed Class HC] for Pacer up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Ties Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 APYC1 APYC1 J Pulham     7.0 1.0S EXC 5.0C 1.0 1.0
2 2444 Amazon P Naismith     7.0   EXC 1.0 4.0C 2.0C
3 2634 Hi Tides D Trewin O Trewin   9.0   EXC 5.0C 2.0 2.0C
4 2847 Good Pace P Taig     10.0   EXC 5.0C 3.0 2.0C

Series Results [Mixed Class HC] for Sabre up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Ties Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1575 Whistler S Magner     6.0   1.0 1.0 4.0F EXC
2 1216 Imbi M Robinson     9.0   3.0 3.0 3.0W EXC
3 2083 Black Heart D Emery     12.0   1.0W 6.0C 5.0C EXC
4 1776 Splash M Ashkanasy     13.0   2.0 6.0C 5.0C EXC
5 1823 Beech Baby D Weston   ASC 15.0 1.0S 8.0C 6.0C 1.0 EXC
6 929 Beethoven A Shaw     15.0   8.0C 2.0 5.0C EXC
7 31 Electra D Larcombe     18.0   8.0C 6.0W 4.0F EXC

Series Results [Mixed Class HC] for Solo up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Ties Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 2672 Han B Jones     13.0   2.0 6.0C 2.0F 3.0C
2 2678 Solstice R Wines     13.3   4.0 1.0 5.0C 3.3W
3 2656 Blue Bear B Taylor     13.5   1.0 6.0C 3.5W 3.0C
4 2698 Llamedos C Randall     14.0   3.0 3.0W 5.0C 3.0C
5 2679 Touch N'Go G Haggett     17.3   6.0C 2.0 5.0C 4.3W