TopYacht: Albert Park Sailing Clubs - 3/12/2019 1:41:50 PM

RACE 3 [30/11/2019] ASC/APYC Summer Handicap 2019_20


Printed on : 3/12/2019 1:41:50 PM

Bic Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Bic 1 8137 Seadrover 01:07:50 1.000 01:07:50 1.000 1.000 Nigel Leishman 1.0 01:07:50
Bic DNC 9266 Bic 9266   1.000       Hendric Hanalainen 3.0  

Heron Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Heron DNC 8926 Heron   1.000       Anthony Berger 2.0  

Impulse Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Impulse 1 502 Poly Dog 01:32:50 1.016 01:34:19 1.044 1.025 Paul Farrell 1.0 01:32:50
Impulse 2 510 IceMan 01:34:24 1.008 01:35:09 1.026 1.014 Denny Kerr 2.0 01:34:24
Impulse 3 650 Hot Mocha 01:33:00 1.026 01:35:25 1.042 1.031 Ross Mulcahy 3.0 01:33:00
Impulse 4 626 Whykickamoocow 01:34:46 1.020 01:36:40 1.023 1.021 Danny Marrinon 4.0 01:34:46
Impulse 5 621 En Bateau 01:36:54 1.000 01:36:54 1.000 1.000 Peter Whitaker 5.0 01:36:54
Impulse 6 605 Spider Pig 01:37:29 1.000 01:37:29 0.994 0.998 Paul Richards 6.0 01:37:29
Impulse 7 594 Astro Boy 01:37:50 0.998 01:37:38 0.990 0.995 John Whelan 7.0 01:37:50
Impulse 8 545 On A Whim 01:39:16 0.986 01:37:53 0.976 0.983 Jack Woods 8.0 01:39:16
Impulse 9 686 Grumpy Boy 01:37:45 1.005 01:38:14 0.991 1.000 Steve Dunn 9.0 01:37:45
Impulse 10 332 Senior Moments 01:41:59 0.988 01:40:46 0.950 0.975 Arthur Misson 10.0 01:41:59
Impulse DNC 129 Red Boat   0.987       David Scammell 22.0  
Impulse DNC 409 Bomber   1.000       Ron Lackington 22.0  
Impulse DNC 436 Twilight Zone   0.995       Don McKenzie 22.0  
Impulse DNC 515 Seas The Day   0.995       Walter Green 22.0  
Impulse DNC 523 Flying Oyster   0.990       Glen Currie 22.0  
Impulse DNC 538 SLAMS   1.020       Paul Farrell 22.0  
Impulse DNC 597 Cool Change   1.020       Jonathon Pullham 22.0  
Impulse DNC 676 L'Attitude   0.995       Russell Lucas 22.0  
Impulse DNC 690 Live Wire   1.000       Graeme Cox 22.0  
Impulse DUT 562 Hot Chilli   0.994       Rob Allen    
Impulse DUT 696 Aquilla 6   0.997       Phillip Johnson    

Laser Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Laser 1 129781 No Name 01:35:11 1.000 01:35:11 1.000 1.000 Phil Garpens 1.0 01:35:11
Laser DNC 166019 No Name   1.000       Greg Ryan 4.0  
Laser DNC 178783 HSA III   1.000       Luke Tupper 4.0  

LaserRadial Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
LaserRadial 1 181886 Rods Boat 01:38:08 1.000 01:38:08 1.000 1.000 Rod Thomas 1.0 01:38:08

MirrorBermuda Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
MirrorBermuda 1 63805 Upon Reflection 01:44:39 1.000 01:44:39 1.000 1.000 Tess Rawlings 1.0 01:44:39
MirrorBermuda DNC 68040 Illusion   1.000       Jamie Wilson 3.0  

MothSkiff Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
MothSkiff 1 8942 Street Fighter 01:31:38 1.000 01:31:38 1.000 1.000 David Weston 1.0 01:31:38
MothSkiff DNC 3130 Frolic   0.987       Phil Johnson 7.0  
MothSkiff DNC 3168 Skeeta   0.999       Graeme Cox 7.0  
MothSkiff DNC 3396 Misty   1.020       Jonathon Pullham 7.0  
MothSkiff DNC 8404 Ogo   1.000       Danny Marrinon 7.0  
MothSkiff DNC 8461 Riposte M   0.992       John Dixon 7.0  

Optimist Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Optimist 1 1349 No Name 01:20:02 1.000 01:20:02 1.000 1.000 Zachary Kolobius 1.0 01:20:02

Pacer Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Pacer 1 2847A Good Pace 01:31:22 1.000 01:31:22 1.000 1.000 Emma Taig 1.0 01:31:22
Pacer DNC 2444 Amazon   1.000       Peter Naismith 6.0  
Pacer DNC 2847 Good Pace   1.000       Paul Taig 6.0  
Pacer DNC APYC4 APYC4   1.000       Hendri Hanalainen 6.0  
Pacer DNC APYC6 APYC6   0.996       Hendric Hanalainen 6.0  

Sabre Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Sabre 1 1333 Haywire 01:31:01 1.020 01:32:50 1.045 1.028 Geoff Saliba 1.0 01:31:01
Sabre 2 1438 Itz Skitz 01:32:18 1.020 01:34:09 1.031 1.024 Anthony Berger 2.0 01:32:18
Sabre 3 1782 Out of the Blue 01:35:54 0.992 01:35:08 0.992 0.992 Tim Falkiner 3.0 01:35:54
Sabre 4 1431 Cee-Bee 01:35:48 1.004 01:36:11 0.993 1.000 Charles Bagossy 4.0 01:35:48
Sabre 5 1393 Still Special 01:34:42 1.022 01:36:47 1.005 1.016 Ian Coleman 5.0 01:34:42
Sabre 6 1606 Rakali 01:40:19 1.000 01:40:19 0.948 0.987 Jim Glover 6.0 01:40:19
Sabre 7 1217 Beatrice Two 01:43:54 0.987 01:42:33 0.916 0.974 Gerd Beier 7.0 01:43:54
Sabre DNC 31 Electra   0.974       Darryl Larcombe 18.0  
Sabre DNC 270 Charlie   0.994       Andrew Misson 18.0  
Sabre DNC 350 Humming Bird   1.019       Matthew Geake 18.0  
Sabre DNC 427 Ailsa   0.991       Brian Finlayson 18.0  
Sabre DNC 1126 Le Monki   1.000       Stephen Magner 18.0  
Sabre DNC 1216 Imbi   1.000       Mark Robinson 18.0  
Sabre DNC 1823 No Name   0.987       David Weston 18.0  
Sabre DNC 1962 Formulation 39   0.986       Gary Craig 18.0  
Sabre DNC 2083 Black heart   1.020       David Emery 18.0  
Sabre DNF 1924 Ragtime   1.020       Keith Staite 9.0  

Solo Mixed Class HC results
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim
Solo 1 2698 Llamedos 01:24:50 1.000 01:24:50 1.000 1.000 Colin Randall 1.0 01:24:50
Solo 2 2656 Blue Bear 01:26:06 1.000 01:26:06 0.985 0.995 Brian Taylor 2.0 01:26:06
Solo 3 2672 Han 01:26:09 1.000 01:26:09 0.985 0.995 Brian Jones 3.0 01:26:09
Solo DNC 2679 Touch N'Go   1.000       Grant Haggett 7.0  
Solo DUT 1279 Mauruder   0.997       Ian Kirkham    
Solo DUT 2678 Solstice   0.985       Ray Wines