TopYacht: Albert Park Sailing Clubs - 21/01/2020 11:30:02 AM

RACE 5 [7/12/2019] ASC/APYC Summer Championship 2019_20

Sch Race 9 is replaced with Race 5 of this series

Printed on : 21/01/2020 11:30:02 AM

Aero7 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Aero7 DNC Kelpie 1189 Ron Fergusson     7 0.00 2.0    

Bic Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Bic DNC Seadrover 8137 Nigel Leishman     3 0.00 2.0    

Heron Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Heron DNC Heron 8926 Anthony Berger     4 0.00 2.0    

Impulse Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:33
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Impulse 1 Cool Change 597 Jonathon Pullham 15:52:16 01:19:16 7 11.32 1.0    
Impulse 2 Red Dog 538 Paul Farrell 15:54:35 01:21:35 7 11.65 2.0    
Impulse 3 Hot Mocha 650 Ross Mulcahy 15:55:33 01:22:33 7 11.79 3.0    
Impulse 4 IceMan 510 Denny Kerr 16:00:38 01:27:38 7 12.52   Yes  
Impulse 5 Seas The Day 515 Walter Green 16:00:42 01:27:42 7 12.53 4.0    
Impulse 6 On A Whim 545 Jack Woods 16:01:28 01:28:28 7 12.64 5.0    
Impulse 7 Senior Moments 332 Arthur Misson 16:03:42 01:30:42 7 12.96 6.0    
Impulse 8 Hot Chilli 562 Rob Allen 16:04:45 01:31:45 7 13.11 7.0    
Impulse DNC The Toad 378 Luke Tupper     7 0.00 21.0    
Impulse DNC Bomber 409 Ron Lackington     7 0.00 21.0    
Impulse DNC La Barca 415 Scott Andrew     7 0.00 21.0    
Impulse DNC Poly Dog 502 Paul Farrell     7 0.00 21.0    
Impulse DNC APYC 519 Dougal Watt     7 0.00 21.0    
Impulse DNC Spider Pig 605 Paul Richards     7 0.00 21.0    
Impulse DNC Whykickamoocow 626 Danny Marrinon     7 0.00 21.0    
Impulse DNC Grumpy Boy 686 Steve Dunn     7 0.00 21.0    
Impulse DNC Red Shift 698 John Dixon     7 0.00 21.0    
Impulse DNF Twilight Zone 436 Don McKenzie     7 0.00 12.0    
Impulse DNF En Bateau 621 Peter Whitaker     7 0.00 12.0    
Impulse DNF L'Attitude 676 Russell Lucas     7 0.00 12.0    
Impulse DNF Aquilla 6 696 Phillip Johnson     7 0.00 12.0    

Jubilee Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Jubilee DNC What a worrie J121 Chris Pulham     7 0.00 2.0    

Laser Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Laser 1 No Name 129781 Phil Gardyne 15:58:59 01:28:59 7 12.71 1.0    
Laser DNC HSA III 178783 Luke Tupper     7 0.00 3.0    

Laser4.7 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Laser4.7 1 NOR's ARK 206388 Noah Bajayo 15:56:36 01:20:36 6 13.43 1.0    
Laser4.7 DNC ASC 105 Hamish Gilsenan     6 0.00 4.0    
Laser4.7 DNC Vin Fiz 163955 Max Kozinski     6 0.00 4.0    

LaserRadial Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
LaserRadial DNC No Name 167004 Richard Rawlins     7 0.00 3.0    
LaserRadial DNC Rods Boat 181886 Rod Thomas     7 0.00 3.0    

MirrorBermuda Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
MirrorBermuda DNC Pequod 45392 Margaret Lee     4 0.00 4.0    
MirrorBermuda DNC Illusion 68040 Jamie Wilson     4 0.00 4.0    
MirrorBermuda DNC No Chance 70065 Silke Schwartz     4 0.00 4.0    

Optimist Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Optimist 1 Coaster 934 Riley Chienig 15:50:27 01:08:27 3 22.82 1.0    
Optimist DNC Dolphin 853 Tristan Berge     3 0.00 5.0    
Optimist DNC Puppy Power 956 Tess Rawlings     3 0.00 5.0    
Optimist DNC No Name 1349 Zachary Kolobius     3 0.00 5.0    

Optimistg Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Optimistg DNC Mc Opti 1130A Sebastian McMeekin     2 0.00 2.0    

Pacer Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Pacer DNC Amazon 2444 Peter Naismith     5 0.00 8.0    
Pacer DNC Good Pace 2847 Paul Taig     5 0.00 8.0    
Pacer DNC Good Pace 2847A Emma Taig     5 0.00 8.0    
Pacer DNC APYC4 APYC4 Hendri Hanalainen     5 0.00 8.0    
Pacer DNC APYC5 APYC5 Stephen Magner     5 0.00 8.0   Dillon Magner
Pacer DNC APYC6 APYC6 Hendric Hanalainen     5 0.00 8.0    
Pacer DNF APYC4 APYC4 David Western     5 0.00 2.0    

Sabre Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Sabre 1 Haywire 1333 Geoff Saliba 15:52:02 01:16:02 6 12.67 1.0    
Sabre 2 Ragtime 1924 Keith Staite 15:54:34 01:18:34 6 13.09 2.0    
Sabre 3 Black heart 2083 David Emery 15:55:46 01:19:46 6 13.29 3.0    
Sabre 4 Still Special 1393 Ian Coleman 15:59:56 01:23:56 6 13.99 4.0    
Sabre 5 Beatrice Two 1217 Gerd Beier 16:00:38 01:24:38 6 14.11 5.0    
Sabre 6 Cee-Bee 1431 Charles Bagossy 16:01:39 01:25:39 6 14.27 6.0    
Sabre 7 Ailsa 427 Brian Finlayson 16:02:32 01:26:32 6 14.42 7.0    
Sabre 8 Electra 31 Darryl Larcombe 16:04:15 01:28:15 6 14.71 8.0    
Sabre DNC Beethoven 393 Andrew Shaw     6 0.00 20.0    
Sabre DNC Beethoven 929 Ehren Hyde     6 0.00 20.0    
Sabre DNC No name 963 Ron Fergusson     6 0.00 20.0    
Sabre DNC U B Ripper 1009 Graeme Blunt     6 0.00 20.0    
Sabre DNC Le Monki 1126 Stephen Magner     6 0.00 20.0    
Sabre DNC Imbi 1216 Mark Robinson     6 0.00 20.0    
Sabre DNC Rakali 1606 Jim Glover     6 0.00 20.0    
Sabre DNC Splash 1776 Mark Ashkanasy     6 0.00 20.0    
Sabre DNC Out of the Blue 1782 Tim Falkiner     6 0.00 20.0    
Sabre DNC No Name 1823 David Weston     6 0.00 20.0    
Sabre DUT Formulation 39 1962 Gary Craig     6 0.00      

Sabreg Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Sabreg DNC Triple A1 538 Jill Stow     2 0.00 3.0    
Sabreg DNC Ma Cherie 786 Marion Green     2 0.00 3.0    

Solo Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:33
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis CREW
Solo 1 Blue Bear 2656 Brian Taylor 15:47:43 01:14:43 6 12.45 1.0    
Solo 2 Solstice 2678 Ray Wines 15:52:06 01:19:06 6 13.18 2.0    
Solo DNC Mauruder 1279 Ian Kirkham     6 0.00 7.0    
Solo DNC Han 2672 Brian Jones     6 0.00 7.0    
Solo DNC Touch N'Go 2679 Grant Haggett     6 0.00 7.0    
Solo DNC Llamedos 2698 Colin Randall     6 0.00 7.0