TopYacht: Albert Park Sailing Clubs - 26/10/2019 11:17:54 AM

RACE 2 [19/10/2019] ASC/APYC Summer Championship 2019_20


Printed on : 26/10/2019 11:17:54 AM

Aero7 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Aero7 1 Kelpie 1189 Ron Fergusson 15:38:40 01:08:53 7 9.84 1.0  

Heron Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Heron 1 Heron 8926 Anthony Berger 15:26:18 50:31 4 12.63 1.0  

Impulse Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Impulse 1 Poly Dog 502 Paul Farrell 15:40:19 01:10:32 7 10.08 1.0  
Impulse 2 Hot Mocha 650 Ross Mulcahy 15:43:52 01:14:05 7 10.58 2.0  
Impulse 3 IceMan 510 Denny Kerr 15:44:05 01:14:18 7 10.61   Yes
Impulse 4 Red Shift 698 John Dixon 15:46:38 01:16:51 7 10.98 3.0  
Impulse 5 Grumpy Boy 686 Steve Dunn 15:49:16 01:19:29 7 11.35 4.0  
Impulse 6 Hot Chilli 562 Rob Allen 15:55:13 01:25:26 7 12.20 5.0  
Impulse DNC The Toad 378 Luke Tupper     7 0.00 16.0  
Impulse DNC Bomber 409 Ron Lackington     7 0.00 16.0  
Impulse DNC Twilight Zone 436 Don McKenzie     7 0.00 16.0  
Impulse DNC Seas The Day 515 Walter Green     7 0.00 16.0  
Impulse DNC On A Whim 545 Jack Woods     7 0.00 16.0  
Impulse DNC Cool Change 597 Jonathon Pullham     7 0.00 16.0  
Impulse DNC Whykickamoocow 626 Danny Marrinon     7 0.00 16.0  
Impulse DNC Aquilla 6 696 Phillip Johnson     7 0.00 16.0  
Impulse DNF Senior Moments 332 Arthur Misson     7 0.00 7.0  
Impulse DUT La Barca 415 Scott Andrew     7 0.00    

Laser4.7 Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Laser4.7 DNC ASC 105 Hamish Gilsenan     5 0.00 3.0  
Laser4.7 DNC Vin Fiz 163955 Max Kozinski     5 0.00 3.0  

LaserRadial Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
LaserRadial 1 Rods Boat 181886 Rod Thomas 15:47:51 01:18:04 7 11.15 1.0  

MirrorBermuda Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
MirrorBermuda DNC No Chance 70065 Silke Schwartz     4 0.00 3.0  
MirrorBermuda DUT Illusion 68040 Jamie Wilson     4 0.00    

Optimist Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Optimist 1 Coaster 934 Riley Cheung 15:56:21 01:20:34 3 26.86 1.0  
Optimist DNC Dolphin 853 Tristan Berge     3 0.00 5.0  
Optimist DNC Puppy Power 956 Tess Rawlings     3 0.00 5.0  
Optimist DNF No Name 1349 Zachary Kolobius     3 0.00 3.0  

Pacer Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Pacer 1 APYC6 APYC6 Hendric Hanalainen 15:25:53 56:06 7 8.01 1.0  

Sabre Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Sabre 1 Haywire 1333 Geoff Saliba 15:29:45 56:58 5 11.39 1.0  
Sabre 2 Still Special 1393 Ian Coleman 15:30:21 57:34 5 11.51 2.0  
Sabre 3 Cee-Bee 1431 Charles Bagossy 15:36:41 01:03:54 5 12.78 3.0  
Sabre 4 Ragtime 1924 Keith Staite 15:38:29 01:05:42 5 13.14 4.0  
Sabre 5 Electra 31 Darryl Larcombe 15:40:48 01:08:01 5 13.60 5.0  
Sabre 6 Beethoven 393 Andrew Shaw 15:47:30 01:14:43 5 14.94 6.0  
Sabre DNC Imbi 1216 Mark Robinson     5 0.00 14.0  
Sabre DNC Beatrice Two 1217 Gerd Beier     5 0.00 14.0  
Sabre DNC Rakali 1606 Jim Glover     5 0.00 14.0  
Sabre DNC No Name 1823 David Weston     5 0.00 14.0  
Sabre DNC Black heart 2083 David Emery     5 0.00 14.0  
Sabre DNS Beethoven 929 Andrew Shan     5 0.00 8.0  
Sabre DUT Splash 1776 Mark Ashkanasy     5 0.00    

Sabreg Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Sabreg DNC Triple A1 538 Jill Stow     4 0.00 3.0  
Sabreg DNC Ma Cherie 786 Marion Green     4 0.00 3.0  

Solo Class ET results (Based on 7 Laps) Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper Fin Tim Elapsd LAPS Mins/Lap Score Vis
Solo 1 Han 2672 Brian Jones 15:29:03 59:16 7 8.47 1.0  
Solo 2 Solstice 2678 Ray Wines 15:35:05 01:05:18 7 9.33 2.0  
Solo DNC Mauruder 1279 Ian Kirkham     7 0.00 7.0  
Solo DNC Blue Bear 2656 Brian Taylor     7 0.00 7.0  
Solo DNC Touch N'Go 2679 Grant Haggett     7 0.00 7.0  
Solo DNC Llamedos 2698 Colin Randall     7 0.00 7.0