TopYacht Software: Albert Park Yacht Club - 17/03/2018 4:56:45 PM

2017/2018 Summer Championship

Printed on : 17/03/2018 4:56:45 PM

SERIES SCORES for Mixed Class YS up to Race 5 on 17/03/2018 Ties not resolved! Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Mixed Class YS] for Aero7 up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1199 Aero 1199 R Black     1.0 EXC EXC EXC 1.0 EXC

Series Results [Mixed Class YS] for Corsair up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 589 Corsair 589 E Hyde     1.0 EXC EXC EXC 1.0 EXC

Series Results [Mixed Class YS] for Impulse up to Race 5 (Drops = 1)
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 650 Hot Mocha R Mulcahy     16.0 2.0 [15.0C] 9.0F 2.0 3.0
2 108 Iecon J Dixon     20.0 7.0W [15.0C] 3.0 3.0 7.0C
3 562 Hot Chilli J Pulham     24.0 8.0W [15.0C] 8.0W 1.0 7.0C
3 605 Spider Pig P Richards     24.0 9.0F [15.0C] 1.0 12.0C 2.0
5 160 Plumbob R Allen     26.0 5.0 [15.0C] 9.0F 5.0 7.0C
6 538 SLAMS B Jones     27.0 4.0 4.0W [14.0C] 12.0C 7.0C
7 621 En Bateau G Collings     28.0 1.0 [15.0C] 14.0C 12.0C 1.0
8 621 En Bateau P Whitaker     30.0 [16.0C] 15.0C 2.0 6.0 7.0C
9 626 Whykickamoocow D Marrinon     36.0 3.0 [15.0C] 14.0C 12.0C 7.0C
10 690 Live Wire G Cox     40.0 [16.0C] 15.0C 14.0C 4.0 7.0C
11 106 106 G Currie     40.5 [16.0C] 12.5W 9.0F 12.0C 7.0C
12 629 Mad Dog 2 M Howell     45.0 [16.0C] 15.0C 14.0C 12.0C 4.0
13 676 L'Attitude R Lucas     46.0 [16.0C] 15.0C 14.0C 12.0C 5.0
14 415 La Barca S Andrew     47.0 [16.0C] 15.0C 14.0C 12.0C 6.0
15 519 Dragon Heart H Cox     49.5 [16.0C] 15.0C 15.5W 12.0C 7.0C

Series Results [Mixed Class YS] for Jubilee up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 J121 What a worrie C Pulham     1.0 EXC EXC EXC 1.0 EXC

Series Results [Mixed Class YS] for Laser up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 2 Harvey J Stewart     2.0 EXC EXC EXC 1.0 1.0

Series Results [Mixed Class YS] for MothScow up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 3396 Misty J Pulham     6.0 EXC EXC 5.0C EXC 1.0
2 8461 Frog J Dixon     7.0 EXC EXC 5.0C EXC 2.0
3 3130 Frolic P Johnson     8.0 EXC EXC 5.0C EXC 3.0
4 3288 Ogo D Marrinon     8.8 EXC EXC 4.8W EXC 4.0

Series Results [Mixed Class YS] for OpenBic up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 7820 7820 J Eng     1.0 1.0 EXC EXC EXC EXC
2 8661 8661 I Wood     4.0 4.0F EXC EXC EXC EXC
2 8805 8805 S Wood     4.0 4.0F EXC EXC EXC EXC

Series Results [Mixed Class YS] for Pacer up to Race 5 (Drops = 1)
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 APYC5 APYC5 E Hyde     8.0 2.0 4.0F 1.0 [5.0C] 1.0
2 2847 Good Pace P Taig     8.3 1.0 2.3W [4.0F] 2.0 3.0C
3 APYC1 APYC1 R Davey-Greene G Davey   13.0 6.0C 1.0 [6.0C] 3.0 3.0C
4 2444 Amazon P Naismith     16.0 6.0C 6.0C [6.0C] 1.0 3.0F
5 APYC3 APYC3 F X     18.0 6.0C [6.0C] 4.0F 5.0C 3.0C

Series Results [Mixed Class YS] for Sabre up to Race 5 (Drops = 1)
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1776 Splash M Ashkanasy     4.0 [8.0C] 1.0 1.0 1.0 1.0
2 2083 Black Heart D Emery     8.5 2.5W 2.0 [4.0] 2.0 2.0
3 31 Electra D Larcombe     17.0 [8.0C] 3.0 3.0 5.0 6.0C
4 1412 Making Waves S Magner     18.0 8.0C [8.0C] 2.0 3.0 5.0
5 1217 Beatrice Two J Beier     20.8 5.8W 8.0C [8.0C] 4.0 3.0
6 1216 Imbi M Robinson     27.0 7.0W 8.0C 8.0C [8.0C] 4.0
7 1927 Nil Desperandum P Johnson     27.3 8.0C [8.0C] 6.0F 7.3W 6.0C

Series Results [Mixed Class YS] for Solo up to Race 5
Place Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 2697 Marauder I Kirkham     11.0 1.0 7.0C 1.0 EXC 2.0
2 2672 Han B Jones     17.0 7.0C 7.0C 2.0 EXC 1.0
3 2698 Llamedos C Randall     21.0 7.0C 7.0C 3.0 EXC 4.0C
4 2678 Solstice R Wines     22.8 5.8W 7.0C 7.0F EXC 3.0
5 2679 Touch N'Go G Haggett     24.0 6.5W 6.5W 7.0F EXC 4.0C
6 2656 Blue Bear B Taylor     25.0 7.0C 7.0C 7.0F EXC 4.0C